Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Powrót do aktywności fizycznej po zabiegach

18.11.2016

Wielokrotnie podczas naszej pracy w Centrum spotykamy się z pytaniem, kiedy można wrócić po zabiegach do aktywności fizycznej, tej codziennej, jak i sportowej. Szybki powrót do ćwiczeń fizycznych jest szczególnie ważny szczególnie dla pacjentów planujących zabiegi liposukcji.

W większości sam zabieg liposukcji stanowi dla nich uzupełnienie ciężkich treningów, stanowiąc ukoronowanie ich walki o piękną, proporcjonalną sylwetkę. Nasze rady dla pacjentów mają dwa cele. Pierwszy, – w którym zalecamy jak najszybszy, nawet po kilku godzinach powrót do pełnej, nazwijmy to domowej aktywności życiowej. Ma on na celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo – zatorowym, które stanowią zagrożenie po każdym właściwie zabiegu chirurgicznym. Oprócz zaleceń powrotu do spokojnej, ale pełnej aktywności, pacjent otrzymuje wskazanie pobierania przez kilka do kilkunastu dni (w zależności od oceny w skali ryzyka) specjalnych iniekcji przeciwzakrzepowych.

Cała profilaktyka przeciwzakrzepowa składa się, więc z dwóch elementów: specjalnych zastrzyków oraz szybkiego powrotu do pełnej aktywności życiowej. Przez okres około czterech tygodni po zabiegu nie zalecamy natomiast intensywnych ćwiczeń fizycznych. W okresie tym utrzymuje się obrzęk tkanki podskórnej, wchłaniają się (najczęściej niewielkie) krwiaki podskórne oraz dochodzi do retrakcji skóry. Jest to czas, w którym zalecamy noszenie specjalnego ubrania uciskowego, zapobiegającego tworzenia się krwiaków i większego obrzęku oraz ułatwiającego ustępowanie już występującego obrzęku. Przez okres ten radzimy naszym pacjentom prostą, niewymagającą dużego wkładu fizycznego gimnastykę, ze szczególnym nastawieniem na ćwiczenia tzw. pompy mięśniowej kończyn dolnych. Są to proste ćwiczenia mięśni łydek i ud, wspomagające i stanowiące element profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Pacjenci po zabiegach operacyjnych żylaków kończyn dolnych, tych klasycznych i małoinwazyjnych (w tym zamykania żył falami radiowymi) bezpośrednio po zabiegu mają założoną pończochę uciskową lub uciskowy bandaż elastyczny. Przez pierwsze 2-3 dni zapobiega on krwawieniom z tkanki podskórnej z miejsc po usunięciu żylaków, a u pacjentów po jednoczesnej skleroterapii zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz wypłukiwania leku z żylaków. W kolejnym okresie rekonwalescencji umożliwia powstanie blizn i zamykanie się naczyń żylnych, z których zostały usunięte fragmenty zmienione żylakowato. Okres ten trwa ok 3 tygodnie i wymaga, jak wspomniano wyżej noszenia przez cały czas pończochy uciskowej lub bandaży elastycznych. Niestety w tym czasie odradzamy zbyt duży wysiłek fizyczny, szczególnie u pacjentów po zamknięciu falami radiowymi żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Obserwowaliśmy w swojej praktyce flebologicznej, jak również czytaliśmy o tym w doniesieniach naukowych, iż w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych tłocznia brzuszna może spowodować wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych jamy brzusznej, szczególnie w dużych naczyniach zbiorczych, powodując rekanalizację, czyli wtórne udrożnienie szczególnie żyły odpiszczelowej. Niweczy to, więc nasz trud wniesiony w zabieg i całkowicie likwiduje oczekiwany efekt końcowy leczenia. Zalecamy więc po zabiegach operacyjnych żylaków kończyn dolnych 3 – 4 tygodniową przerwę w intensywnych zajęciach sportowych, zalecając spokojną, rekreacyjną formę aktywności – głównie, nawet długie spacery.

Zabiegi proktologiczne, szczególnie tzw. hemoRF, czyli zamykanie guzków krwawnicowych odbytu wymagają krótszego okresu rekonwalescencji, w ramach której odradzamy zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Praktycznie po 7-10 dniach, jeśli pacjent nie ma dolegliwości bólowych i nie widzi krwawień z odbytu, może spokojnie wrócić sobie do swoich zajęć sportowych. Odradzamy tylko przez ok 4 tygodnie jazdę na rowerze, gdyż może ona doprowadzić do uszkodzenia anodermy, czyli wyściółki komórkowej kanału odbytu, niewygojonej w pełni po samym zabiegu.

Autor artykułu: doktor Marek Glinka

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!