Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Co należy zmienić w diecie aby wspomóc leczenie hemoroidów?

19.10.2015

 

Właściwa dieta nie tylko zapobiega występowaniu hemoroidów, ale również wspomaga ich leczenie. Jak im zapobiegać? Które składniki diety są ważne w przypadku tych dolegliwości? Jak należy zmienić styl życia aby wspomóc ich leczenie? Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Do głównych i najczęstszych przyczyn występowania hemoroidów (żylaków odbytu), należą niewłaściwa dieta, sprzyjająca zaparciom oraz siedzący tryb życia. Warto zauważyć, że te dwie składowe to wspólny mianownik wielu chorób, począwszy od otyłości, przez cukrzycę na chorobach układu krążenia kończąc. Zatem wprowadzając przedstawione przeze mnie zmiany zadbasz nie tylko o komfort przy wypróżnianiu, ale zmniejszysz też ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Przewlekłe zaparcia nasilają problem hemoroidów

Wśród najbardziej powszechnych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do mnie pacjenci, są zaparcia, które niestety nasilają problemy z hemoroidami. W takich sytuacjach należy zastanowić się, co jest ich przyczyną. W wywiadzie, pacjent zapytany o ilość wypijanych płynów bardzo często stwierdza, że nie przywiązuje do tego większej wagi, a po ich zliczeniu wychodzi około 1,5 litra dziennie (w tym dwie kawy, herbata i napoje gazowane, wszystko z cukrem!).

Jak się okazuje, może to być główną przyczyna naszych problemów, bo 1,5 litra płynów powinno przyjmować dziecko, które waży ok. 20 kg, a nie potężny mężczyzna, ważący kilka razy tyle. Co należy zmienić? Zacznij od policzenia ilości wypijanych płynów, a następnie wyrób w sobie nawyk picia. Zacznij dzień od dużej szklanki wody z cytryną, przed każdym posiłkiem wypij szklankę lub dwie wody, a z pewnością zauważysz pozytywne zmiany.

Warzywa i produkty z błonnikiem zmniejszają zaparcia

Kolejnym powodem może być niskie spożycie warzyw i produktów zawierających błonnik. Co

zrobić aby problemy z zaparciami zniknęły?

  •   Zadbaj, aby warzywa (zarówno gotowane jak i surowe) były podstawą Twojej diety
  •   Dodaj je do każdego posiłku
  •   Zamień białe pieczywo na prawdziwy razowy chleb* lub kasze

Dlaczego to działa? Wszystko za sprawą błonnika, który działa jak zmiotka w Twoich jelitach

– usprawnia pasaż jelitowy oraz dba o prawidłowy rozwój flory jelitowej.

*wybierając chleb razowy zwróć uwagę na jego kolor, konsystencje i masę. Prawdziwe razowe pieczywo jest ciężkie, ma niejednolitą strukturę i szary kolor. Nie daj się nabrać na barwione karmelem sztuczne pieczywo, które niczym nie różni się od pieczywa z białej mąki.

Zadbaj o zdrowe jelita

Zdrowe jelita to prawidłowa flora jelitowa. Kluczową rolę w naszym przewodzie pokarmowym pełnią bakterie, które odpowiadają za trawienie i wchłanianie składników odżywczych, oraz regulują czynności związane z wydalaniem. Warto zadbać o jakość flory jelitowej na co ogromny wpływ ma właśnie dieta. Co zrobić?

  •   Zapomnij o słodyczach i przetworzonych produktach, które sprzyjają rozwojowi grzybów.
  •   Wprowadź do diety naturalny(!) nabiał w postaci kefirów, jogurtów, które zawierają bakterie probiotyczne.
  •   Jedz kiszonki, które oprócz dużej zawartości błonnika wspomagają rozwój i zachowanie prawidłowej flory jelitowej.

Bądź aktywny

Nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia, obok diety, jest aktywność fizyczna.

Nie musisz robić z siebie wyczynowca, biegacza czy kolarza, aby zobaczyć efekty. Wystarczy spacer 3-­‐4 razy w tygodniu od 30 do 60 minut, a z pewnością poczujesz poprawę. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, wdrożenie aktywności fizycznej jest podstawą. Zatem wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i wprowadź ją do swojej codzienności.

Każda, nawet najmniejsza zmiana, którą Ci zaproponowałam, może przynieść pozytywne efekty terapii. Jednak gwarancją sukcesu jest wdrożenie tych zasad w życie na stałe, co pomoże Ci zapomnieć o zaparciach i hemoroidach.

Autor: Dietetyk mgr. Paulina Sabała

Więcej na temat leczenia hemoroidów oraz usuwania hemoroidów: http://flebonet.pl/oferta/hemoroidy

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!