Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Fakty i mity w chorobach odbytu, czyli najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów – czego warto unikać?

24.05.2016

Błąd 1 : Wszystkiemu winne są hemoroidy.

To najczęściej spotykana interpretacja jakichkolwiek dolegliwości ze strony odbytu.

Typowa odpowiedź Pacjenta, kiedy pytam o jego problem , to: „Mam hemoroidy” . Dopiero następne pytania prowadzą do sedna sprawy – okazuje się , że objawy takie jak ból odbytu , świąd , pieczenie , krwawienia , wrażenie „mokrego odbytu”,  parcie na stolec , utrudnione wypróżnienie , są przez pacjenta ujęte w jedno słowo – hemoroidy. Niestety to także najczęstsze rozpoznanie pisane przez lekarzy kierujących Pacjenta do Poradni Proktologicznej.

Tymczasem hemoroidy, to połączenia tętniczo-żylne pokryte błoną śluzową kanału odbytu – tworzą rodzaj poduszeczek uszczelniających odbyt , są w 15% odpowiedzialne za szczelność odbytu i trzymanie gazów-są więc pożyteczne! Są zlokalizowane w strefie, która nie ma unerwienia czuciowego , dlatego ból odbytu prawie nigdy nie jest spowodowany hemoroidami (wyjątek stanowią trwale wypadnięte , zakrzepowo zmienione hemoroidy).

Oto możliwe przyczyny bólu  w okolicy odbytu: szczelina odbytu, ropień okołoodbytowy , zapalenie krypt odbytu , zakrzep brzeżny odbytu , napadowy skurcz zwieracza odbytu , zapalenie gruczołu krokowego , zespół bólowy kości ogonowej , zespół dźwigaczy odbytu i wreszcie zakrzepowe zapalenie splotów hemoroidalnych- to ten wyjątek , kiedy bolą hemoroidy. Ten błąd myślowy pacjentów i części lekarzy powoduje mylne założenie , że skoro mam już diagnozę tzn.”hemoroidy”, to wystarczy , że pójdę do apteki , a tam już Pani farmaceutka na pewno coś mi na to znajdzie , poza tym tyle jest reklamowanych leków bez recepty ” na hemoroidy”. Niestety reklamy te bazują właśnie na nieświadomości pacjentów.

Wniosek : warto pójść do proktologa i dowiedzieć się , jak naprawdę nazywa się choroba i jak skutecznie ją leczyć. Warto pamiętać , że hemoroidy to coś innego niż choroba hemoroidalna.

Błąd 2 : Mam problem z odbytem , więc kupię coś na to w aptece.

To powszechna postawa w naszym społeczeństwie. Częsty obrazek w Poradni Proktologicznej , to pacjent , który wysypuje na stół opakowania po zużytych czopkach i maściach zakupionych w aptece bez recepty , które niestety…nie pomogły.

Przyczyną tego bywa fałszywa interpretacja swoich dolegliwości(patrz błąd 1) , powszechne reklamy preparatów proktologicznych obiecujące cuda ( proszę zauważyć , że reklama to nie informacja , a celem reklamy nie jest zdrowie pacjenta , tylko zwiększenie sprzedaży reklamowanego produktu) , wstyd przed pójściem do proktologa (w ocenie pacjentów wizyta w Poradni Proktologicznej jest najbardziej krępująca ze wszystkich wizyt u lekarza), naiwne oparcie się na fachowości Pani farmaceutki w aptece(ona na pewno coś doradzi , przecież się zna) – ona rzeczywiście zna się na lekach , ale nie na chorobach , poza tym nikt jeszcze nie spotkał sytuacji , kiedy Pani w aptece zanim zaproponuje lek , zbada pacjenta – a przecież dopiero wtedy można wiedzieć , co to za choroba i jak ją leczyć.

 Wniosek : wizyta u fachowca oszczędzi czas , niepotrzebnie wydawane pieniądze , uwolni od problemu.

Błąd 3 : Pomoże mi dr Google czyli magia internetu.

Olbrzymia ilość stron internetowych z informacjami proktologicznymi , fora internetowe , gdzie pacjenci wymieniają się informacjami i doświadczeniami. To niewątpliwie wartość edukacyjna , ale też pułapka. Dr Google nigdy nie będzie dobrym doktorem , ponieważ podobnie jak Pani farmaceutka nie bada pacjentów. W rzeczywistości problem polega na tym , że ten sam objaw może mieć wiele różnych przyczyn i bez fachowego badania nie ma szansy na właściwą diagnozę i leczenie.

 Przykład: krwawienie z odbytu – możliwe przyczyny , to: choroba hemoroidalna , szczelina odbytu , rak jelita grubego , stany zapalne , uraz mechaniczny , owrzodzenia, polipy , malformacje naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia krwi i inne. Tak więc różni pacjenci z tym samym objawem po lekturze internetu dochodzą do zupełnie różnych wniosków.

Wniosek: nic nie zastąpi wizyty u fachowca , jeśli chcemy rzeczywiście dowiedzieć się , co nam dolega i jak to leczyć.

Błąd 4 : Oczekiwanie ideału czyli wiara w magię zabiegów medycznych.

Kiedy już pacjent trafi do proktologa lub jakiegokolwiek lekarza wykonującego zabiegi i po diagnozie zostanie mu zaproponowany jakiś zabieg, to powszechne jest oczekiwanie pacjenta, że problem zniknie jak za dotknięciem magicznej różdżki , czyli nic nie poczuje , problem znika całkowicie i na całe życie , nie ma negatywnych konsekwencji czyli tzw. działań ubocznych zabiegu. To jest ideał , do którego my-lekarze dążymy, temu służy rozwój nowych technologii, nowoczesnych metod. Tymczasem żaden zabieg na świecie nie spełnia tych idealnych kryteriów.

Każdy zabieg ma ograniczoną skuteczność , nie daje dożywotniej gwarancji zdrowia , jest w jakiś sposób odczuwany (jakiś dyskomfort jest wpisany w każdy zabieg – nawet podanie miejscowego znieczulenia boli) , każdy zabieg może wywołać efekty uboczne i niepożądane. Każdy zabieg ma w swojej charakterystyce ustalone statystycznie te niedoskonałości. Np. prawidłowo wykonane badanie kolonoskopowe może skończyć się przedziurawieniem jelita grubego, ma to miejsce u 0,001% badanych – to niewielki odsetek , ale ryzyko dotyczy każdego badanego.

Wniosek : decyzję o zgodzie na zabieg warto podjąć świadomie i odpowiedzialnie , oczekiwać tego , co jest realne, odróżnić magiczną wiarę od realnej wiedzy.

Autor artykułu: dr Cezary Tobiasz – specjalista chirurgii ogólnej.

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!