Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Jak można zapobiegać hemoroidom

21.08.2015

Hemoroidy

Częstotliwość występowania choroby hemoroidalnej w krajach uprzemysłowionych nie powinna być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dietę i styl życia większości społeczeństwa. Blisko połowa populacji będzie w swoim życiu cierpieć z powodu hemoroidów. Guzki krwawnicowe wcale nie są problemem osób starszych lub cierpiących na zaparcia. Wiek pacjentów oscyluje między 20 a 50 rokiem życia, a kłopotliwa przypadłość może się przytrafić każdemu, wliczając w to osoby cieszące się dobrym zdrowiem, ale spędzające wiele czasu w pozycji siedzącej. Co zatem zrobić, aby uchronić się przed powstaniem hemoroidów?

Dieta – Musimy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę, gdyż ma ona bezpośredni wpływ na wypróżnianie. Dieta powinna być bogata w błonnik – zalecana ilość to około 25g/dzień. Podstawę diety powinny stanowić świeże owoce, warzywa czy surówki. Nie można zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody. Zdrowa osoba powinna wypijać około 2-2,5 litra wody dziennie. Osoby starsze, z dodatkowymi obciążeniami jak nadciśnienie tętnicze czy choroby serca zalecaną ilość spożywanej wody powinny najpierw skonsultować z lekarzem. Niewskazane jest także przewlekłe stosowanie środków przeczyszczających, które działają drażniąco na jelita i w dłuższej perspektywie powodują coraz większe dolegliwości w postaci zaparć.

hemoroidy, jak zapobiegać ich powstawaniuAktywność fizyczna – Ważnym czynnikiem stymulującym i regulującym pracę jelit jest ruch. Aktywność fizyczna chroni przed zaparciami. Nie bez powodu chorobę hemoroidalną nazwano: „chorobą pracowników biurowych i kierowców”. Nie każdy ma możliwość regularnego i aktywnego uprawiania sportu, dlatego warto jak najwięcej chodzić pieszo, ograniczać korzystanie z windy czy starać się zrobić choć krótką gimnastykę w ciągu dnia.

Przyzwyczajenia łazienkowe – Komfortowe warunki i wygodne toalety sprawiają, że w krajach rozwiniętych często podczas wypróżniania umilamy sobie czas czytaniem książek, gazet czy przeglądaniem stron internetowych. W efekcie pobyt w toalecie wydłuża się do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu minut co sprzyja wzrastaniu ciśnienia w układzie żylnym miednicy mniejszej i może powodować nabrzmienie hemoroidów i ich nieprawidłowe opróżnianie podczas defekacji. W innych kulturach ludzie kucają i załatwiają sprawy szybko i sprawnie. Dlatego zadbajmy, aby pobyt w toalecie maksymalnie skracać i ograniczać się do czynności niezbędnych. Jednocześnie pamiętajmy, aby nie przeć w toalecie. Naturalne ruchy jelit muszą wywołać wypchnięcie stolca bez użycia siły. Można użyć niewielkiej siły mięśni brzucha, ale parcie nigdy nie powinno trwać dłużej niż kilka sekund. Nie zaleca się także wstrzymywania stolca, prowadzi to bowiem do zaparć poprzez nadmierną resorpcję wody z mas kałowych. Takie postępowanie może również powodować rozkojarzenie odruchu defekacyjnego.

Autor artykułu:  Jan Bujok

Przeczytaj także:

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!