Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Hemoroidy w ciąży

27.08.2015

Jesteś w ciąży, w 3 i kolejnym miesiącu, na papierze toaletowym zauważyłaś krew, nie bagatelizuj tego…

Najczęstszą tego przyczyną u ciężarnych kobiet są hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi odbytu. Podczas ciąży, powiększająca się macica uciskając na niektóre żyły w jamie brzusznej i miednicy doprowadza do wzrostu ciśnienia w tych naczyniach i powstawania hemoroidów. Wzrost ciśnienia w tych żyłach, a przede wszystkim w największej żyle jamy brzusznej – żyle głównej dolnej, powoduje wstecznie wzrost ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew (min. w okolicy odbytu) i ich znaczne poszerzenia. Bezpośrednim tego następstwem jest zwolnienie przepływu krwi w tej żyle oraz w żyłach uchodzących do niej, w tym żył okolicy odbytu. Żyły te poszerzają się coraz bardziej tworząc żylakowate poszerzenia widoczne na zewnątrz odbytu. Kolejnym czynnikiem usposabiającym kobiety w ciąży do powstania hemoroidów są towarzyszące często w ciąży zaparcia. Podkreślić więc należy tutaj dobór odpowiedniej diety na każdy okres ciąży oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Spożywać należy pokarmy bogate w błonnik, głównie owoce i warzywa, gdyż błonnik stymuluje i poprawia perystaltykę jelit, co zapobiega zaparciom. Kolejnym czynnikiem usposabiającym kobiety do rozwoju choroby hemoroidalnej jest podwyższone stężenie progesteronu we krwi. Hormon ten istotny dla prawidłowego przebiegu ciąży działa niestety niekorzystnie na ścianę naczyń żylnych, powodując większą i skłonność i podatność na rozciąganie.

Zanim zaczniemy leczyć chorobę, która już nasiliła swoje objawy, na początek kilkhemoroidy w ciążya słów o profilaktyce.

Najlepszym leczeniem jest niedopuszczenie do rozwoju choroby, a więc profilaktyka. Ze wszystkich trzech elementów usposabiających do rozwoju tego schorzenia, właściwie tylko jeden możemy modyfikować – dietę. Pozostałe czynniki niestety już nie. Jednak można po zastosowaniu pewnych uniwersalnych wskazówek uniknąć dalszego rozwoju objawów choroby. Leczenie guzków krwawnicowych w okresie ciąży sprowadza się tylko i wyłącznie do leczenia zachowawczego. Z uwagi na zmniejszenie się stężenia progesteronu po porodzie, jak również zmniejszenia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej wywieranego przez ciężarną macicę na naczynia, dochodzi często do wycofania się objawów choroby i zmniejszenia wielkości guzków krwawnicowych. Należy dążyć do maksymalnie małoinwazyjnego leczenia choroby. Wszystkie interwencje chirurgiczne zostawiamy na okres popołogowy. Profilaktykę i leczenie sprowadzamy do:

  1. Higieny okolicy krocza i odbytu, do podmywania używać należy tylko płynów do higieny intymnej dla kobiet w ciąży, nie używamy mydła, które wysusza skórę i ją alergizuje.
  2. Nasiadówek z kory dębu lub oczaru wirginijskiego (zamiast nasiadówek można stosować letnie kompresy z gazy nasączonej wywarem).
  3. Unikanie przebywania długo w pozycji siedzącej; najlepiej odpoczywać w pozycji leżącej na boku (najlepiej lewym); częste spacery.
  4. Leczenie operacyjne odraczamy do rozwiązania; z reguły pacjentki decydują się na zabiegi po okresie karmienia z uwagi na leki, które trzeba stosować po zabiegu; poza tym część dolegliwości związanych z hemoroidami w ciąży po rozwiązaniu ustępuje samoistnie.

Autor artykułu: doktor Marek Glinka

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!