Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Jakie zmiany skórne można usuwać laserem CO2

24.10.2016

Laser CO2 jest bardzo dobrze znany w medycynie. Między innymi można go wykorzystać  do usuwania niektórych zmian skórnych. Opiszę dla Państwa przykłady jego zastosowania w klinice Flebonet.

 

Jak to działa?

Działanie lasera polega na tym, że urządzenie wytwarzające promień światła jest kierowane na zmianę skórną i powoduje rozgrzanie jej wierzchniej warstwy do temperatury na tyle wysokiej, że zamienia się ona w gaz i odparowuje. W ten sposób można krok po kroku ”ścinać” kolejne warstwy zmiany skórnej aż do uzyskania pożądanego efektu kosmetycznego.

 

Jakie zmiany można usuwać laserem CO2?

Istnieją dwa rodzaje wskazań do zastosowania lasera wobec zmian skórnych: terapeutyczne, czyli takie użycie po którym oczekujemy wyleczenia, oraz estetyczne, czyli użycie mające na celu poprawę wyglądu.

W klinice Flebonet stosujemy laser do usuwania zmian skórnych zarówno ze względów terapeutycznych jak i estetycznych. W każdym przypadku konieczna jest indywidualna kwalifikacja do zabiegu. Lekarz musi ocenić, czy dana zmiana nadaje się do usunięcia laserem oraz czy potrzebna jest dodatkowa opinia dermatologa.

 

W przypadku niektórych zmian wymagane jest ich wycięcie z tak zwanym marginesem chirurgicznym, na całej grubości skóry a następnie oddanie tak otrzymanego wycinka do badania histopatologicznego (między innymi ze względu na czujność onkologiczną). Przykładem zmiany skórnej której nie usuniemy laserem jest ognisko czerniaka. Laser, którego używamy w klinice we Wrocławiu i Gliwicach nie nadaje się również do usuwania tatuaży (do tego celu służą specjalne, inaczej skonstruowane lasery).

 

Zmiany, które można usuwać laserem CO2:

– włókniaki

– znamiona barwnikowe

– prosaki

– kępki żółte

– brodawki

 

Laserem CO2 nie usuwa się:

– Zmian, które budzą podejrzenie nowotworu złośliwego i bezwzględnie wymagają weryfikacji histopatologicznej (oceny takiej można dokonać podczas dermatoskopii przed planowanym zabiegiem)

-Zmian, które znajdują się pod powierzchnią skóry jak np. tłuszczak czy kaszak

 

Jak wygląda sam zabieg i jak długo trwa?

Zabieg jest bardzo prosty. Pacjent siada na krześle lub kładzie się wygodnie na leżance albo na specjalnym fotelu. Następnie, skóra wokół zmiany skórnej jest myta środkiem dezynfekcyjnym (należy poinformować lekarza jeśli jesteśmy uczuleni na jakieś środki chemiczne).  Zabieg trwa między kilka a kilkanaście minut w zależności od rozległości zmiany.

 

Możliwe powikłania po zabiegu

Może wystąpić przebarwienie skóry w miejscu blizny po usuniętej zmianie. Skóra może być ciemniejsza lub bledsza. Czasami zdarza się obrzęk, który ustępuje samoistnie po zabiegu.
Rzadko może dojść do miejscowego zakażenia ranki pozostałej po zabiegu.  Jeżeli wystąpi obrzęk i miejscowa bolesność można przykładać zimne okłady. Jak zawsze w przypadku niepokojących objawów po zabiegu należy bezzwłocznie poinformować o tym lekarza.

 

Przeciwwskazania do zabiegu:

Jeżeli zmiana kwalifikuje się do usunięcia laserem CO2 to bardzo rzadko zdarza się, że istnieją przeciwwskazania do jej usunięcia. Ostatecznie przeciwwskazania do zabiegu ocenia lekarz. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest infekcja (bakteryjna, wirusowa, grzybicza) w obszarze zmiany, którą chcemy usunąć – wyjątkiem są brodawki wirusowe spowodowane wirusem HPV – można je za pomocą lasera z powodzeniem usuwać.

 

Co robić po zabiegu?

Nie ma szczególnych zaleceń co do postępowania po zabiegu. Nawilżanie skóry po zabiegu jest wskazane ale tylko za pomocą specjalnych preparatów. Nie powinno się moczyć ranki po zabiegu w wodzie, wtedy szybciej się goi. Należy chronić świeżą bliznę przed słońcem za pomocą filtra UV aby uniknąć przebarwień.  Jeśli usunięta zmiana była duża lekarz może zalecić noszenie opatrunku przez jakiś czas lub smarowanie maścią z antybiotykiem.

 

Co dzieje się po zabiegu?

Po około tygodniu znika zaczerwienienie wokół miejsca operowanego. Przez kilka miesięcy nowa skóra powstała w miejscu usuniętej zmiany może być jaśniejsza od otoczenia. Po tym czasie powinna zniknąć całkowicie, albo być prawie niezauważalna.

 

Alternatywne metody:

Jeżeli zmiana nie kwalifikuje się do usunięcia za pomocą lasera, lub jeśli chcemy usunąć ją z marginesem chirurgicznym i oddać do badania histopatologicznego to w naszej klinice możliwe jest wycięcie jej w całości. Jest to zabieg chirurgiczny z użyciem skalpela. Również stosuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu chirurg zakłada na ranę szwy, które można usunąć po 5-14 dniach w zależności od miejsca na ciele.

Autor artykułu: lekarz Antoni Leja

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!