Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Skąd się biorą hemoroidy

19.06.2015

Skąd się biorą hemoroidy?

Etiologia choroby nie jest dokładnie poznana, podobnie jak w większości schorzeń znaczenie odgrywa predyspozycja genetyczna, natomiast czynniki środowiskowe jak niewłaściwa dieta powodująca zaparcia czy siedzący tryb życia stanowią element generujący pojawienie się dolegliwości.

Hemoroidy ma właściwie każdy z nas. Normalnie to małe, niewyczuwalne sploty naczyń krwionośnych przypominające gąbczaste poduszeczki, które pomagają mięśniom zwieracza odbytu uszczelniać światło odbytnicy, powstrzymywać gazy i panować nad wypróżnieniami. Działają na zasadzie hydrauliki. W stanie spoczynku są wypełnione krwią, natomiast  gdy rozluźniamy mięśnie zwieraczy np. przed aktem defekacji, krew z tych uszczelniających poduszeczek jest ewakuowana, otwierając ujście dla mas stolca.

HemoroidyProblem zaczyna się, gdy na skutek długotrwale działającego lub zbyt dużego ciśnienia panującego w ich świetle (np. podczas przewlekle trwających zaparć) bądź gdy ich ściana jest zbyt podatna (wpływ na ten czynnik ma predyspozycja genetyczna, również z wiekiem tkanki tracą elastyczność,) następuje ich nadmierne rozciąganie i wpadanie tych struktur do kanału odbytu. Podczas kolejnych defekacji masy stolca „pociągają” powiększone guzki za sobą nasilając cały proces. Ostatecznie powiększone, rozciągnięte hemoroidy wypadają na zewnątrz odbytu. Z czasem, coraz trudniej jest je odprowadzić do światła odbytnicy. Inną przyczyną powstania guzków krwawnicowych może być utworzenie się zakrzepu w ich świetle, który powoduje szybko narastający obrzęk i gwałtowne rozciągnięcie ściany i tkanek guzka krwawnicowego. Daje to w efekcie silny ból w momencie powstania zakrzepu, natomiast po ustąpieniu ostrych dolegliwości bólowych następuje znaczny spadek elastyczność hemoroidów.

Również w czasie ciąży powstają warunki sprzyjające nadmiernemu rozciągnięciu guzków krwawnicowych. Z jednej strony organizm kobiety przegotowując się do porodu zwiększa podatność tkanek na rozciąganie (dużą rolę w tym zjawisku odgrywają zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety), z drugiej strony powiększona macica uciskając naczynia jamy brzusznej i miednicy  zwiększa ciśnienie krwi panujące w świetle naczyń hemoroidów. W efekcie dochodzi do powiększenia i rozciągnięcia guzków krwawnicowych. Na szczęście jest to stan przejściowy i po zakończeniu ciąży dolegliwości te najczęściej ustępują.

Autor artykułu:  Jan Bujok

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!