Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Kiedy należy wykonać ultrasonografię żył, a kiedy tętnic?

08.06.2015

Badanie przepływów naczyniowych w kończynach dolnych.

Jednym z rodzajów działalności , którą wykonuję w ramach swojej praktyki zawodowej są ultrasonograficzne badania przepływów w żyłach i tętnicach kończyn dolnych. Zwróciło moją uwagę to, że pewnym problemem dla pacjentów, zwłaszcza tych, którzy nie zostali skierowani na badanie, a chcą sobie takie badania z różnych powodów wykonać, jest ustalenie wskazań do badania ultrasonograficznego. Co prawda badanie ultrasonograficzne jest nieszkodliwe, można je wykonywać bez obawy o to, że zaszkodzi poddawanemu badaniu pacjentowi, ale należy zwrócić uwagę na to, że rzadko występują wskazania do badania tętnic i żył jednocześnie.

Jakimi kryteriami kierujemy się przy kwalifikacji pacjentów do badania?

Zacznijmy może – w ramach krótkiego wstępu – od anatomii. Żeby wyliczyć wskazania do badania żył i tętnic, trzeba zrozumieć różnicę pomiędzy nimi.

Otóż tętnice, to te naczynia, które prowadzą krew od serca, w kierunku tkanek. Serce pompuje krew do aorty, czyli największej tętnicy, a z niej do wszystkich – coraz mniejszych naczyń tętniczych.

W kapilarach, zwanych inaczej naczyniami włosowatymi, czyli najmniejszych naczyniach następuje wymiana gazów i substancji odżywczych z produktami przemiany materii. Następnie kapilary łączą się w coraz grubsze naczynia żylne, którymi krew powraca z tkanek do serca.

W czasie badania tętnic obrazujemy aortę w odcinku brzusznym, następnie – jeszcze w brzuchu tętnice biodrowe wspólne i zewnętrzne. Później przechodzi się na kończyny i bada się tętnicę udową, głęboką uda i podkolanową, która dzieli się na podudziu na tętnice piszczelową przednią, piszczelowa tylną oraz strzałkową, które prowadzą krew aż do stopy.

Czego szukamy badając naczynia tętnicze? Szukamy utrudnień w dopływie krwi do tkanek, które są przyczyną niedokrwienia kończyn: miażdżycy, zatorów i zakrzepów, a także wszelkiego rodzaju innych zwężeń. Zmiany te objawiają się najczęściej tak zwanym „chromaniem przestankowym”. Jest to objaw polegający na tym, że chory z niedokrwieniem kończyn w czasie marszu, po przejściu pewnego odcinka, odczuwa ból zmuszający go do przystanięcia. Odcinek, który pacjent jest w stanie przejść zanim deficyt tlenu w tkankach zmusi go do zatrzymania, skraca sie w miarę rozwoju choroby.

Badając ultrasonografem żyły szukamy objawów ich niedrożności, wywołanej najczęściej zakrzepicą, oraz niewydolności zastawek żylnych, czyli struktur anatomicznych mających za zadanie uniemożliwienie przepływu krwi w żyłach w dół, od serca z powrotem w kierunku tkanek.

Żyły na kończynach człowieka układają się w dwa połączone ze sobą układy: powierzchowny i głęboki.

Krótkie naczynia łączące oba te układy, zwane są perforatorami i występują w kilku charakterystycznych miejscach.

W układzie powierzchownym badamy dużą żyłę odpiszczelową, biegnącą od okolicy kostki przyśrodkowej na stopie, aż do pachwiny, gdzie wpada do żyły udowej, oraz żyłę odstrzałkową znajdującą się na tylnej powierzchni podudzia i wpadającą do układu głębokiego pod kolanem.

Występująca w tych naczyniach niewydolność zastawek, jest najczęstszą przyczyną występowania żylaków w naczyniach żylnych  znajdujących się poniżej. Często też dochodzi w nich do zakrzepicy, która jednak nie jest tak groźna, jak zakrzepica żył głębokich.

Objawy, które skłaniają nas do zlecenia badania ultrasonograficznego żył, to: widoczne żylaki, świadczące o niewydolności zastawek żył lub perforatorów, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, nasilające się po dłuższym staniu,  a także objawy mogący sugerować zakrzepicę żylną, czyli: obrzęk, zaczerwienienie tkanek uda i/lub podudzia i różnie nasilone dolegliwości bólowe, zlokalizowane wzdłuż przebiegu naczyń żylnych.

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik po żyłach i tętnicach nóg, pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie czym jest ultrasonografia naczyń i da możliwość samodzielnego ustalenia wskazań do ich badania.

Autor artykułu: Lech Mucha.

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!