Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

Usuwanie żylaków latem – metoda EVRF

08.06.2017

Leczenie i usuwanie żylaków w lato? 


Ci z nas, którzy borykają się z problemem żylaków, wiedzą, jakie dolegliwości towarzyszą tej chorobie. Obrzęki, uczucie ciężkości i bóle nóg oraz nieestetyczne niebieskie, kręte pasma, które z czasem uwypuklają się i powiększają – te objawy są dokuczliwe szczególnie latem, kiedy wysoka temperatura sprzyja powstawaniu opuchlizny. Również latem wielu z nas nie odsłania nóg z uwagi na widoczne żyły, a z podjęciem decyzji o zabiegach czeka do jesieni lub zimy. Zupełnie niepotrzebnie! Dzięki metodzie EVRF możemy usuwać żylaki także latem i cieszyć się gładkimi oraz zdrowymi nogami.

 

Co to jest EVRF


EVRF (Endovenous Radiofrequency Therapy) jako metoda wewnątrznaczyniowa jest obecnie światowym standardem w leczeniu niewydolności żylnej – jest metodą małoinwazyjną, która polega na zamykaniu naczyń żylnych za pomocą wysokiej temperatury, generowanej przez fale radiowe o niezwykle wysokiej częstotliwości. Metoda ta jest niemal bezbolesna, a po maksymalnie 90-minutowym zabiegu pacjent może wrócić do domu o własnych siłach. Skuteczność EVRF w połączeniu ze zmniejszeniem dolegliwości pooperacyjnych oraz redukcją krwawienia śródzabiegowego powoduje, że jest to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych praktyk wykorzystywanych do usuwania żylaków kończyn dolnych.

 

Jak działa metoda EVRF


EVRF zalicza się do zabiegów z tak zwanej chirurgii jednodniowej. Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej, ogólnej lub medycyny estetycznej za pomocą kilku nakłuć igłą wprowadza bezpośrednio do żyły środek znieczulający. Następnie pod kontrolą USG w znieczulonej żyle (a więc bezboleśnie) umieszcza specjalny cewnik, który emituje fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. To z kolei wpływa na punktowy wzrost temperatury i zamknięcie naczynia. Uszkodzenie tkanek, które budują ściany żylaka, powoduje jego obkurczenie, powstanie jałowego stanu zapalnego, włóknienie i zarośnięcie. Następnie organizm (przy pomocy granulocytów) usuwa pozostałości żylaka.

 


Podczas jednego zabiegu lekarz może usunąć nawet kilka naczyń o długości kilkudziesięciu centymetrów. W związku z tym średniej wielkości zmiany są usuwane podczas jednej wizyty i powtarzanie zabiegu nie jest konieczne. Rozległe, zaawansowane zmiany mogą wymagać kilku spotkań. Czas potrzebny na całkowity zanik żylaka nie przekracza 6 miesięcy, jednak najczęściej efekt kosmetyczny widoczny jest już w pierwszej dobie po opuszczeniu gabinetu zabiegowego.

 


Tuż po zabiegu pacjent poddawany jest krótkiej obserwacji i zwykle po niedługim czasie może samodzielnie opuścić klinikę. Zakładana jest też opaska uciskowa, której nie należy zdejmować od 24 do 48 godzin po wykonywaniu zabiegu.

 

Wskazania do wykonania zabiegu metodą EVRF


Za pomocą tej metody mogą być usuwane zarówno niewielkie naczynia żylne o średnicy 1 mm, jak i duże żylaki o średnicy powyżej 10 mm. Niewielkie naczynia usuwane są punktowo bez konieczności wprowadzania do ich wnętrza cewnika.

 


Metoda EVRF polecana jest osobom, które borykają się z objawami towarzyszącymi żylakom kończyn dolnych. Należą do nich na przykład:

 

    • ból,
    • obrzęki,
    • zmiany skórne, owrzodzenia,
    • krwawienie z żylaków,
    • uczucie ciężkości i zmęczenia nóg.


Warto wspomnieć, że nie trzeba spełniać kryteriów morfologicznych, aby zakwalifikować się do leczenia metodą EVRF. Jeśli odczuwamy dyskomfort związany z występowaniem zmian na powierzchni nóg, mamy problem z ich odsłanianiem nawet w upalne dni, bez problemu możemy skorzystać z zabiegu (nawet latem).

 


Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania zabiegu podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli żylaki powstały jeszcze przed okresem prenatalnym i w czasie ciąży wywołują uporczywe dolegliwości, kobieta może zostać zakwalifikowana do zabiegu. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku należy skonsultować się nie tylko ze specjalistą, który będzie wykonywać zabieg, ale też z lekarzem prowadzącym.

 

Zalety metody EVRF


Zalet metody EVRF jest wiele. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest nieinwazyjny sposób wykonywania zabiegów – są one praktycznie bezbolesne. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne ani hospitalizacja. Nie występuje krwawienie śródzabiegowe, nie ma też konieczności zakładania szwów, nie występują żadne blizny, a ból jest znikomy. Krwiaki, które mogą pojawić się po zabiegu, są zdecydowanie mniejsze niż te, które tworzą się po zabiegach chirurgicznych.

 


Inną, ważną zaletą jest krótki okres rekonwalescencji. W pierwszym tygodniu po wykonaniu zabiegu pacjent powinien spacerować lub wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne przynajmniej przez godzinę dziennie. Należy uważać jedynie na to, aby za bardzo nie obciążać nóg i nie zażywać gorących kąpieli. Nie występują jednak żadne większe ograniczenia i bez problemu można wrócić do codziennych aktywności. Dzięki temu zabieg z wykorzystaniem metody EVRF możemy wykonać na przykład podczas letniego urlopu.

 


Na koniec nie sposób nie wspomnieć o skuteczności metody EVRF. Na podstawie kilkuletnich obserwacji szacuje się, że skuteczność zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych wynosi około 97%, a częstotliwość nawrotów nie przekracza 3%.

 


Wbrew obiegowej opinii, nie ma żadnych przeciwwskazań do usuwania żylaków metodą EVRF latem. Jedynie konieczność noszenia opaski uciskowej może powodować delikatny dyskomfort w najcieplejsze dni. Jeśli chcemy wykonać zabieg w miesiącach wiosennych i letnich, nic nie stoi na przeszkodzie. W przypadku żylaków warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy je zwalczać, tym lepiej, dlatego bez przeszkód możemy zacząć działać o każdej porze roku.

 

Zapraszamy do naszych gabinetów medycznych we Wrocławiu oraz Gliwicach. Zapewniamy pełną diagnostykę, leczenie i usuwanie żylaków kończyn dolnych nowoczesnymi i skutecznymi technikami.

 

O żylakach wiemy wszystko!

Oferujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia, operowania i usuwania żylaków oraz hemoroidów - falami radiowymi.
Copyright © 2015 Flebonet Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Polityka Prawna |
Leczenie żylaków | Polityka Cookies | Nota prawna | Mapa strony
Projekt i wykonanie: Broker Media
error: Content is protected !!